Split je ponovno postao središte okupljanja startup poduzetničke zajednice.
Srpanjski Startup Dalmatia Meetup, u organizaciji Digitalne Dalmacije i Splitsko-dalmatinske županije, donio je još jedno super događanje s fokusom na temu od presudne važnosti za sve koji ulaze u svijet startupa, a riječ je o prikupljanju kapitala i financiranju poslovnih ideja.
Atmosfera je bila poticajna i usmjerena na razmjenu znanja te konkretnih poslovnih savjeta. Kada se govori o financiranju, svi žele znati više :)

U fokusu: Kako do kapitala?
Naslov susreta bio je jasan i ciljan: „Financiranje poslovne prilike - uspješno prikupljanje kapitala za startupe“. Gosti predavači, Miro Hegedić i Filip Stipančić, CFA, nisu nepoznanica domaćoj inovacijskoj zajednici. Dvojac s višegodišnjim iskustvom u mentoriranju startupova, razvoju poduzetničkih programa i suradnji s europskim institucijama, podijelio je s prisutnima bogato znanje kroz strukturirano i pristupačno izlaganje.


Miro i Filip suosnivači su organizacije Smion (ranije Lean Startup Croatia) te mentori u sklopu STARTit akademije Digitalne Dalmacije. Do sada su radili s više od 500 startup timova. Njihov rad uključuje i suradnju s EIT-om, brojnim akceleratorima, investitorima, ali i angažman na brojnim edukacijskim i europskim projektima.
„Startupima je često najteže prepoznati kada je pravo vrijeme za traženje kapitala i na koji način ga predstaviti investitorima. Cilj nam je bio to razjasniti kroz konkretne primjere i iskustva s terena“, istaknuo je Miro Hegedić.
„Jedan od najčešćih izazova koji vidimo kod timova je nerazumijevanje procesa donošenja investicijskih odluka. Zato smo posebno naglasili kako razmišljaju investitori i na što sve obraćaju pažnju“, dodao je Filip Stipančić.

Od MVP-a do milijunske investicije: kako izgleda taj put?
Predavanje je bilo fokusirano na konkretne korake koje startup timovi trebaju poduzeti kako bi osigurali kapital za razvoj svojih tehnoloških proizvoda ili usluga. Kroz niz primjera iz prakse, Hegedić i Stipančić osvrnuli su se na cijeli investicijski ciklus, od prvih koraka s vlastitim sredstvima, preko inicijalnih investicija (pre-seed i seed faza), sve do ozbiljnijih rundi financiranja i izlaska na tržište kapitala.
Poseban naglasak stavljen je na razumijevanje sljedećih tema:
- Koje su sve faze financiranja i kada se koja od njih aktivira
- Kako pravilno predstaviti MVP (Minimal Viable Product) i validirati ideju
- Koji su dostupni izvori kapitala u Hrvatskoj i na razini Europske unije
- Kako strukturirati i pripremiti investicijski pitch koji odgovara na ključna pitanja investitora
- Kako izgleda proces pregovora i potpisivanja term sheeta
- Na koje detalje investitori posebno obraćaju pažnju
- Najčešće pogreške startupova prilikom pristupanja investitorima i kako ih izbjeći

Europske potpore koje čekaju na širu primjenu
Značajan dio predavanja bio je posvećen financijskim potporama koje nudi Europska unija kroz programe kao što su EIT (European Institute of Innovation & Technology) i EIC (European Innovation Council). Ovi programi osmišljeni su kako bi podržali inovativne, visokorizične projekte s potencijalom za značajan tržišni rast. Unatoč tome, tehnološki poduzetnici još uvijek nisu svjesni njihovog postojanja niti znaju kako im pristupiti.
Predavači su istaknuli konkretne mogućnosti koje EIT i EIC nude: od financiranja razvoja proizvoda, do mentoriranja, umrežavanja i ulaska na međunarodna tržišta. Pokazali su i praktične korake kako prepoznati prikladan poziv, pripremiti prijavu i povećati šanse za odobrenje sredstava.

„Povezivanje startupova s kvalitetnim znanjem, mentorima i informacijama o dostupnim financijskim instrumentima ono je što našoj zajednici kontinuirano treba. Drago nam je što sve više mladih timova prepoznaje vrijednost ovakvih događanja i aktivno sudjeluje u njima“, izjavio je Damir Brčić, voditelj Digitalne Dalmacije.


U tom kontekstu predstavljena je i važna novost:
Digitalna Dalmacija službeno je postala partner mreže EIT Digital, čime se domaćim startupovima otvaraju vrata prema europskim programima, mentorima, ekspertima i investitorima. Ovo partnerstvo predstavlja značajan iskorak za lokalnu startup zajednicu te dodatno pozicionira Dalmaciju kao relevantnu točku na europskoj inovacijskoj karti.
Više detalja o novom partnerstvu – uskoro!