Novosti

Naučite programirati uz Digitalnu Dalmaciju - odradili smo i 2. tjedan JUNIOR Dev tečaja programiranja.

Prošao je i drugi tjedan JUNIOR Dev-a. Ova stručna edukacija primijenjenog programiranja u punom je jeku, polaznici koji žele nadograditi i usavršiti svoja developerska znanja i vještine potrebne za karijeru programera - na pravom su, gotovo i jedinom mjestu u Splitu i okolici.

Goran Zaharija, profesor na splitskom PMF-u i predavač na ovogodišnjem JUNIOR Dev-u rekao nam je da je iznimno zadovoljan pristupom i ozbiljnošću polaznika. Kako kaže „Redovito dolaze na edukacije, pozorno prate i vrijedno rješavaju tjedne zadatke koje dobiju na kraju edukacije. Naravno da smo od polaznika očekivali određenu razinu ozbiljnosti ali mislim da slobodno mogu reći kako su nadmašili sva očekivanja i veselim se njihovim budućim rezultatima koji uz ovakav pristup sigurno neće izostati.“

„Također mi je drago vidjeti kako se polaznici u pauzama međusobno druže i izmjenjuju iskustva. To je jedan aspekt ovog tečaja programiranja kojeg ne treba zanemariti jer iz takvih susreta i upoznavanja može doći do poslovne suradnje u budućnosti.“

Pitali smo profesora Zahariju, koja je važnost učenja Reacta, novih tehnologija/programskih jezika?

„Učenje programiranja samo po sebi može biti korisno zbog razvijanja tzv. računalnog razmišljanja i vještina rješavanja problema (problem-solving) koji mogu biti korisni i u drugim područjima. Naravno pri tome je uvijek dobro držati korak s aktualnim tehnologijama ali i potrebama tržišta. React je po tom pitanju dobar odabir jer se radi o tehnologiji koja je široko prihvaćena i za kojom postoji potražnja na tržištu rada, a istovremeno se i dalje razvija i unaprjeđuje te nema straha da će u bliskoj budućnosti biti zastarjela.“

Za kraj, profesor je opisao primjenjivost projekta i zadataka u stvarnom svijetu.

„Materijali za tečaj su osmišljeni tako da korisnici cijelo vrijeme rade na konkretnim primjerima te na kraju svake radionice imaju zadatak na kojem moraju primijeniti naučene koncepte – tako na primjer izrađuju stranicu s vlastitim životopisom, sportski semafor za prikaz rezultata, aplikaciju za rezervaciju karata i slične primjere s kojima se mogu susresti i u stvarnom svijetu. U tome nam naravno uvelike pomažu i naši partneri Split Tech City, Codemage i Codeasy od kojih dobivamo korisne savjete kako zadatke za vježbu učiniti što sličnijima stvarnim problemima.“

Prošlo je tek 2. po redu predavanje, polaznici nisu ni na pola puta, a već su toliko toga naučili.  I ovaj su nam put detaljno ispričali kako je predavanje prošlo:

„Na početku smo se upoznali s pojmom prikaza (renderiranja) React komponenti na ekranu preglednika. Povezano s tim, upoznali smo i koncept Virtualnog DOM-a koji React koristi kao optimalniji način kojim promjene u našoj aplikaciji ispisuje u stvarni DOM. Nakon toga krenuli smo s prvim React Hookom, useState, koji se koristi u funkcijskim komponentama kako bi mogli spremiti neka stanja tj. neki podatak (stringove, brojeve, booleane, nizove, objekte) koji se mijenja tijekom vremena, a pri svakoj promjeni se komponenta rerendera. Kako bi se bolje približili razumijevanju odnosa stanja i renderiranja prošli smo kroz par primjera React komponenti i s više složenih stanja. Na kraju smo prošli kroz vrlo važan koncept prosljeđivanja stanja između komponenti koji se vrši konceptom podizanja stanja. Za praktični dio, kako bi se uvježbali s upotrebom stanja i slanja podataka između komponenti, trebamo kreirati aplikaciju koja služi kao semafor za nogometnu utakmicu gdje možemo tipkama mijenjati rezultat.“